Oczyszczanie ścieków

Thumbnail Thumbnail

Oczyszczanie ścieków w przemyśle spożywczym

 

Przemysł spożywczy wykorzystuje wodę w większości procesów technologicznych, która zostaje obciążona zabrudzeniami organicznymi. Oczyszczanie ścieków za pomocą różnych technologii fizyko-chemicznych jest wymagane, aby zmaksymalizować ponowne wykorzystanie wody w zakładzie, zminimalizować wpływ na środowisko i zapewnić zgodność z lokalnymi wymogami. 

 

Zróżnicowanie zanieczyszczeń w zakładach spożywczych sprawia, że każda z przyzakładowej oczyszczalni wymaga dobrania technologii dostoswanej do charakterystyki zakładu. Zanieczyszczenia mogą sprawić, że ścieki staną się niezdatne do ponownego wykorzystania, zwiększając zapotrzebowania obiektu na wodę i zwiększając koszty. Zanieczyszczenia organiczne z dużą zawartością fosforu i azotu stanowią źródło pożywienia dla większości mikroorganizmów wodnych, których nadmierny wzrost skutkuje zwiększonym zapotrzebowaniem na tlen oraz prowadzi do zmiany bioosadów, które nie pozostają bez wpływu na proces. Dodatkowo ekstremalne wartości pH, cząstki stałe, toksyczne metabolity mikroorganizmów zawarte w ściekach są szkodliwe dla organizmów wodnych i mogą powodować znaczne szkody ekologiczne. Nieprzestrzeganie limitów emisji fosforu czy azotu może również skutkować znacznymi karami finansowymi, a nawet zamknięciem zakładu. Ścieki mają bezpośredni wpływ na zrównoważony rozwój, spełnianie lokalnych limitów emisji szkodliwych substancji oraz efektywność operacyjną. 

 

Diversey adresuje kluczowe kwestie dotyczące ścieków w zakładach spożywczych, związane przede wszystkim z optymalizacją pracy oczyszczalni poprzez m.in. wspomaganie procesów filtracji, flokulacji, korektę procesów zagęszczania osadów, redukcję parametrów: ChZT, BZT (Biochemiczne zapotrzebowanie tlenu), zawartości fosforanów czy azotanów. Nasze rozwiązania maksymalizują ponowne wykorzystanie wody w zakładzie w celu zmniejszenia zużycia mediów, kosztów związanych z utylizacją, minimalizują wpływ na środowisko oraz zapewniają zgodność z lokalnymi limitami emisji szkodliwych substancji.