Świnka to zaraźliwa choroba wywoływana przez wirusa świnki. Początkowe objawy świnki to gorączka, ból głowy, ból mięśni, ogólne zmęczenie oraz brak apetytu. W kolejnym etapie dochodzi do wystąpienia bolesnego obrzmienia ślinianki przyusznej. Świnką może zarazić się każdy, kto nie jest odporny, nie chorował wcześniej na świnkę lub nie został zaszczepiony.
Rozprzestrzenianie się świnki
Świnka jest przenoszona drogą kropelkową w skutek bezpośredniego kontaktu ze śliną, śluzem z ust, nosa lub gardła osoby zakażonej, zwykle podczas kaszlu, kichania czy rozmowy.
Zarazić można się poprzez używanie tych samych sztućców lub kubków co chory. Bardzo częstą przyczyną są także przedmioty lub zabawki, które są dotykane ustami przez zarażone niemowlęta i małe dzieci, a następnie inne osoby dorosłe. Zarazki przenoszą się kiedy zdrowa osoba nawdycha się ich, połknie je lub dotknie skażonych powierzchni a następnie dotknie swoich oczu, ust lub nosa zanim umyje ręce.
Zaraźliwość
Większość przypadków przenoszenia się świnki występuje prawdopodobnie zanim jeszcze ślinianki zaczną puchnąć. Osoby ze świnką są największym zagrożeniem od 1-2 dni przed oraz do 5 dni po rozpoczęciu puchnięcia ślinianek. CDC zaleca izolowanie pacjentów ze świnką przez 5 dni po tym, jak ich gruczoły zaczną puchnąć.