Każdego roku hotel z 400 pokojami generuje około dwóch do trzech ton zużytej bielizny - prześcieradeł, poszewek na poduszki, ręczników, obrusów, strojów pracowników i tym podobnych. Dwie do trzech ton! To olbrzymia ilość tkanin. Dla zespołu Diversey do spraw społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) to także duża szansa.
Linens For Life ma prosty, ale szczytny cel: wzmocnić pozycję osób potrzebujących lub rodzin w grupie ryzyka poprzez wsparcie firmy Diversey i jej partnerów hotelowych. Dzięki tej kampanii wiele rodzin z różnych społeczności jest w stanie zarobić nieduże kwoty, zamieniając pościel wyrzucaną przez hotele w nowe i przydatne przedmioty, a które można sprzedać. Jednocześnie, hotele zamiast oddawać zużyte tkaniny na wysypiska śmieci lub do spalarni, mogą dać im drugie życie pomagając potrzebującym: osobom, które straciły dorobek życia podczas klęsk żywiołowych, uchodźcom, kobietom, które zostały uratowane z rąk handlarzy ludźmi lub osobom dotkniętych przemocą domową.
"Linens for Life ma na celu zapewnienie środków do życia lokalnym społecznościom poprzez kreatywne przekształcanie zużytych tkanin w produkty na sprzedaż" - Stefan Phang, założyciel projektu.
Osoby, które dołączyły do kampanii Linens For Life, przechodzą podstawowe szkolenie z szycia tkanin i z obsługi maszyn do szycia przekazanych przez firmę Diversey. Dodatkowo, lokalna organizacja charytatywna zostaje zapoznana z założeniami kampanii. Po przeszkoleniu osoby te mogą pracować we wspólnym budynku obozu dla uchodźców, by dać nowe życie pościelom podarowanym przez hotele. Tworzone nowe produkty to: poszewki na poduszki, torby na zakupy i proste ubrania, które są następnie sprzedawane, by uzyskać niewielki dochód dla ludzi, którzy je wykonali.
Do tej pory Diversey uruchomił ponad 80 projektów Linens For Life w 33 miastach w Azji, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Zużyte tkaniny zebrane przez uczestniczące w kampanii hotele są przekazywane przez frimę Diversey do organizacji pozarządowych i lokalnych społeczności do ponownego wykorzystania lub recyklingu. Projekty te zapewniły źródło utrzymania około 1700 osobom.
Kiedy wybuchła pandemia COVID-19 i w wielu miejscach brakowało maseczek na twarz, natychmiast uruchomiono Linens For Life, aby je produkować. Projekt ten został nazwany: Linens For Life Face Masks (L4LFM).
Projekt L4LFM zapewnia biednym i potrzebującym darmowe maseczki wykonane z wyrzuconych (ale czystej i higienicznej) tkanin hotelowych. Otrzymują je osoby bezdomne, mieszkające na ulicach, wysypiskach śmieci, slumsach, na cmentarzach czy w obozach dla uchodźców. Są wdzięczni za darmowe maseczki dla siebie i swoich rodzin. Większość z nich zarabia codziennie, ale z powodu obostrzeń nie mogą wyjść z domu i pracować. Mając niewielką ilość pieniędzy, często muszą wybierać między zakupem maseczki a zakupem jedzenia.
Tkaniny hotelowe znajdują się w pierwszej 5 najodpowiedniejszych tkanin do produkcji maseczek wielokrotnego użytku, nadających się do prania (badanie ponad 30 materiałów, z których wykonane zostały maseczki). Okazało się, że pościel dobrze odfiltrowuje (w 90%) cząsteczki o wielkości 1 mikrona, czyli chroni nas przed bakteriami, niektórymi wirusami i kurzem.
Projekt L4LFM został uruchomiony w 25 miastach, 12 krajach, a w trakcie jego trwania od marca 2020 roku zrobiono i przekazano potrzebującym 750 000 maseczek.
"Jestem głęboko przekonany, że ludzie nie chcą dobroczynności, chcą pracować. Kiedy możemy zapewnić im środki do życia, są szczęśliwi i pewni, że sami mogą zarabiać i tworzyć wartość dla siebie. Projekt dotyczy ochrony środowiska i ochrony społeczności, lecz także higieny. Dlatego został nazwany: Linens for Life (tkaniny dla życia) - życie i środki do życia."